Umorzenie udziałów sposobem na wyjście ze spółki
Na kapitał zakładowy składają się poszczególne udziały lub akcje. Unicestwienie części z nich wiąże się z koniecznością jego obniżenia. Chyba że jest przeprowadzane bez wynagrodzenia albo z czystego zysku.
Umorzenie udziałów w spółce z o.o. oraz odpowiadające mu umorzenie akcji w spółce akcyjnej jest stosunkowo częstą formą wyjścia wspólnika ze spółki. Do niedawna niosło ono ze sobą nie tylko możliwość opuszczania spółki bez konieczności znalezienia nabywcy na posiadane jednostki uczestnictwa, ale także związane było z preferencyjnym opodatkowaniem takiej transakcji.
Obecnie sposób opodatkowania umorzenia udziałów w spółkach kapitałowych zależy od wybranego sposobu jego przeprowadzenia. W celu podatkowego zoptymalizowania tego typu działań należy zatem zapoznać się z różnicami występującymi na gruncie prawa handlowego oraz ustaw podatkowych. Aby osiągnąć najlepszy efekt, konieczna może być również uprzednia zmiana umowy lub statutu spółki.
Wygaśnięcie praw i obowiązków
Konsekwencją umorzenia jest likwidacja objętych tą procedurą jednostek uczestnictwa (udziałów lub akcji). Przestają one zatem istnieć, a wraz z nimi wszelkie prawa i obowiązki z nimi związane. W przypadku więc, gdy umorzenie dotyczy wszystkich udziałów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta