Oskarżony już nie wystraszy świadka
W Polsce brakuje kompleksowej regulacji dotyczącej ochrony świadka i pokrzywdzonego. Powstający w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy ma wypełnić tę lukę – pisze adwokat.
Marcin Piechocki
Ustawa o ochronie pokrzywdzonego i świadka jest jednym z najważniejszych aktów prawnych, których przyjęcie zadeklarował minister Marek Biernacki. Jak sam przyznał w jednym z wywiadów, pomysł przygotowania ustawy narodził się, gdy kierował pracami sejmowej komisji śledczej zajmującej się sprawą porwania i śmierci Krzysztofa Olewnika. Ze względu na znaczenie dla środowiska prawniczego oraz nowatorski charakter opracowanej pod nadzorem ministra sprawiedliwości regulacji warto przyjrzeć się proponowanym przepisom i ich założeniom.
W Polsce nie ma kompleksowego aktu prawnego mającego chronić świadka, pokrzywdzonego i innych uczestników postępowania karnego lub karnoskarbowego, gdy zagrożone jest ich życie lub zdrowie po zeznaniach lub wyjaśnieniach obciążających sprawcę przestępstwa, powodujących ryzyko ich zastraszenia lub odwetu lub z powodu z samego uczestnictwa w postępowaniu karnym. System wsparcia i ochrony odnosi się przede wszystkim do świadka koronnego, a więc skruszonego przestępcy (ustawa z 25 czerwca 1997 r. o świadku koronnym DzU z 2007 r. nr 36, poz. 232 z późn. zm.). Przewidziane w nim środki są jednak niedostępne dla uczciwego obywatela będącego świadkiem przestępstwa. Ustawa o ochronie pokrzywdzonego i świadka ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta