Nagrody dla ryzykantów
W ostatnich trzech miesiącach prawie połowa funduszy poniosła straty.
cezary Adamczyk
Ostatnie trzy miesiące na giełdzie były bardzo nerwowe z powodu sytuacji na Ukrainie. W pierwszej połowie marca doszło do głębokich spadków. Potem pojawili się chętni na przecenione papiery.
Ostatecznie bilans inwestycji trzymiesięcznych jest praktycznie zerowy. WIG zanotował kosmetyczny wzrost o 0,23 proc. Nieco lepiej radziły sobie największe spółki. Grupujący je WIG20 i WIG30 zyskały odpowiednio 1,1 oraz 1,7 proc.
Liderami wzrostów wśród blue chipów były tzw. spółki defensywne, Tauron i PGE. Przez trzy miesiące na ich akcjach można było zarobić kilkanaście procent. Nieźle wypadły też koncerny paliwowe, Lotos i Orlen.
Największe zyski przyniosły jednak inwestycje typowo spekulacyjne w małe spółki o niewielkiej płynności, wyceniane grubo poniżej wartości księgowej (Mex, Mostostal Export, Fota, Mewa). Można było na nich zarobić po kilkadziesiąt procent....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta