Kiedy zbiorcza, a kiedy okresowa
Dokumenty. Sprzedawca może chcieć wprowadzić zmiany we wszystkich transakcjach z danym odbiorcą w określonym czasie. Przepisy, które po 1 stycznia br. określają dane, jakie powinien wpisać na fakturze korygującej, są niestety dość niejasne.
1 stycznia br. weszła w życie gruntowna nowelizacja przepisów o VAT dotyczących faktur. Objęła ona również bardzo istotne z gospodarczego punktu widzenia zagadnienie, jakim jest tzw. zbiorcza faktura VAT korygująca. Pojęcie zbiorczej faktury VAT długo było „wytworem praktyki", zaaprobowanym przez sądy administracyjne oraz organy podatkowe. Obecnie odpowiednikiem tzw. zbiorczej faktury VAT korygującej dla jednego odbiorcy jest okresowa faktura VAT korygująca. Różnica dla służb księgowych jest bardzo istotna. Nie ma bowiem obowiązku wyszczególniania na niej wszystkich faktur, które są nią korygowane.
Rabaty, premie, bonusy
Polityka handlowa przedsiębiorców nastawiona jest na pozyskanie i utrzymanie klientów. Działy handlowe posługują się mniej lub bardziej wyszukanymi sposobami, aby zachęcić do siebie odbiorców. Z tego tytułu firmy udzielają określonych jednostkowych, kwartalnych lub rocznych przywilejów płatniczych. Mają one najczęściej postać rabatów, premii lub bonusów wypływających na podstawę opodatkowania. Służby finansowo-księgowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta