Współpraca na rodzicielskim czy wychowawczym
OBOWIĄZKI | Gdy rodzic chce równocześnie zajmować się dzieckiem i pracować, korzystniej zaproponować mu współpracę cywilną niż dzielenie etatu z urlopem.
Pracownik korzystający z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a później rodzicielskiego może zdecydować się na wybieranie swoich uprawnień korzystając z możliwości połączenia urlopu z etatową pracą. Zgodnie z art. 1821 § 5 k.p. podwładny może łączyć dodatkowy urlop macierzyński z pracą na pół etatu w macierzystej firmie. Dozwolone jest to również w czasie urlopu rodzicielskiego. Pozwala na to art. 1821a § 6 k.p.
Natomiast pracownik spełniający warunki do uzyskania urlopu wychowawczego, może w alternatywie tego uprawnienia skorzystać z możliwości obniżenia wymiaru czasu pracy. Prześledźmy, jakie uprawnienia ma szef, którego pracownik ma aspiracje takiego równoczesnego łączenia ról zawodowych i rodzinnych.
WARIANT 1. Przy noworodku – najwięcej pół etatu
Podwładny, który chce na dodatkowym urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta