Sprzedaż piwa z zagranicy trzeba dobrze zaplanować
WYMOGI | Przed wybraniem określonej procedury związanej z nabyciem wyrobów akcyzowych z UE warto ustalić, czy sprowadzane produkty będą wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej czy może podlegają zwolnieniu.
- Chciałbym rozpocząć sprzedaż w kraju piwa sprowadzanego z Czech. Czy są jakieś wymogi lub procedury dotyczące takiej działalności w zakresie akcyzy? – pyta czytelnik.
Podstawową zasadą podatku akcyzowego jest opodatkowanie akcyzą wyrobów akcyzowych na etapie przeznaczenia ich do konsumpcji. W związku z tym, że wyroby akcyzowe początkowo przeznaczone do konsumpcji na terenie jednego państwa członkowskiego UE mogą być następnie wysłane do nabywcy w innym państwie członkowskim, ustawodawca krajowy w ustawie z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej: ustawa) przewiduje dwie procedury nabycia wewnątrzwspólnotowych wyrobów akcyzowych.
Zawieszenie poboru
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy, procedura nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych z zawieszeniem poboru akcyzy to procedura stosowana podczas produkcji, magazynowania, przeładowywania i przemieszczania wyrobów akcyzowych, w trakcie której, gdy są spełnione warunki określone w przepisach, z obowiązku podatkowego nie powstaje zobowiązanie podatkowe. Innymi słowy, jest to procedura umożliwiająca produkcję oraz przemieszczanie wyrobu akcyzowego bez obowiązku zapłaty podatku akcyzowego >patrz ramka.
Do zastosowania tej procedury ważne jest, aby były spełnione podstawowe warunki jej stosowania:
- wyroby są przemieszczane między ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta