Warto zwracać uwagę, czy dostawca nie zawyża ceny produktu
PIENIĄDZE | Niekontrolowanie przez przedsiębiorcę, czy jego partnerzy przestrzegają warunków zawartych umów, powoduje, że nie może on monitorować kosztów i tym samym podnosić swoich zysków.
Chociaż wzajemne zaufanie jest niewątpliwie ważne, nie daje wystarczającej pewności, czy dostawca przestrzega standardów przyjętych przez jego klienta, czy nie naraża jego reputacji i czy przestrzega warunków uzgodnionych w umowie.
Czy firma ma pewność, że nie płaci nadmiernie wysokich cen za towary i usługi, które otrzymuje? Z doświadczenia wiadomo, że nie zawsze tak jest. Niektóre koszty można znacząco zmniejszyć.
Stawki w rozliczeniu
Koszty dostaw stanowią znaczący procent ogółu wydatków firmy. Dlatego wykrycie choćby jednoprocentowej nadpłaty może spowodować znaczącą poprawę wyniku finansowego. Doświadczenie uczy, że tradycyjne metody kontroli od zakupu do zapłaty oraz procesy zatwierdzania faktur nie zapewniają wykrycia większości przypadków zawyżenia ceny. Przykładem zawyżenia kosztu dostaw jest zastosowanie niewłaściwej (pozaumownej) stawki w rozliczeniu. Kwestia wydaje się bardzo prosta do identyfikacji, jednak nie jest już tak oczywista na przykład dla dużych przedsiębiorstw segmentu detalicznego, gdzie ceny (promocje) obowiązują bardzo krótko, a dostawy każdorazowo dotyczą dużej liczby produktów. W takich przypadkach, bez dedykowanych procedur weryfikacji poprawności ceny, pomyłka dostawcy jest bardzo trudna do wykrycia. Warto wspomnieć, że spotykamy się także z sytuacjami, gdy nawet proste czy długoletnie umowy z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta