Inżynier nie będzie sprzątaczką
UMOWY | Zatrudniony może odmówić świadczenia pracy niezgodnej z angażem, a także upokarzającej czy poniżającej go. Odmowa wykonania polecenia pracodawcy nie będzie wtedy podstawą rozwiązania z nim umowy.
Dotyczy to m.in. dyspozycji nakazujących realizację czynności sprzecznych z prawem i to zarówno z prawem pracy, jak i np. z prawem karnym, ubezpieczeń czy podatkowym. Ponadto etatowiec może zawetować wykonanie polecenia sprzecznego z zakresem jego obowiązków wynikających z umowy o pracę.
Podwładny musi wykonywać polecenia, które są zgodne z jego obowiązkami wynikającymi z umowy o pracę. Chodzi tu o powinności związane z zajmowanym przez niego stanowiskiem. Natomiast nie musi stosować się do poleceń szefów, które nie wynikają z jego obowiązków pracowniczych. Dopuszczalna jest zatem odmowa wykonania pracy innej niż ustalona w umowie. Pracownik może się przeciwstawić np. stałemu wykonywaniu pracy przy załadunku towaru, jeżeli zgodnie z angażem miał pracować w biurze. Może też odmówić wykonywania poleceń zobowiązujących go do odbioru ubrań przełożonego z pralni, jeśli do jego obowiązków należy praca w charakterze referenta.
Pracownik może też odmówić wykonywania prac, które są dla niego upokarzające lub poniżające, np. nie sprzątnie biura, jeśli został zatrudniony jako sprzedawca, nie umyje okien, jeśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta