Czy warto opóźnić wypłatę zysku
Część organów i sądów twierdzi, że dywidenda przekazana udziałowcom w odroczonym terminie jest nieodpłatnym świadczeniem dla spółki. Brak jednolitego stanowiska utrudnia podejmowanie decyzji.
- Czy dywidenda wypłacona w odroczonym terminie lub wypłacana w ratach jest do momentu pełnej wypłaty nieodpłatnym świadczeniem dla wypłacającej ją spółki i czy powinna jako taka zostać opodatkowana? – pyta czytelnik.
Mimo wielu stanowisk organów podatkowych na ten temat oraz wielu orzeczeń sądów administracyjnych kwestia poruszona w pytaniu nie została jednoznacznie rozstrzygnięta.
Problem sprowadza się do pytania, czy spółka kapitałowa, która przynosi zyski, ma prawo dysponować kapitałem wynikającym z tego zysku w sposób nieodpłatny do momentu wypłaty dywidendy, czy może jednak takie dysponowanie do tego momentu wiąże się z konsekwencjami podatkowymi oraz możliwością zgłoszenia roszczeń o odsetki ze strony wspólników.
Co wynika z kodeksu
Kodeks spółek handlowych wskazuje w art. 191 § 1, że wspólnicy uczestniczą w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonego do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta