Nie wszystkie akta wolno przeglądać
PROCEDURY | Jeżeli wśród materiałów związanych ze sprawą podatkową są dokumenty niejawne lub inne, których dostępność organ wyłączył ze względu na interes publiczny, to strona nie może się z nimi zapoznać.
- Spółka otrzymała postanowienie odmawiające jej prawa do zapoznania się z pewnymi wyspecyfikowanymi materiałami toczącego się postępowania. Odmowę uzasadniono interesem publicznym. Czy przysługuje nam zażalenie i czy wystarczające było podanie przez organ argumentu o interesie publicznym? – pyta czytelnik.
Artykuł 178 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (dalej: o.p.) wskazuje, że strona ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Prawo to przysługuje jej również po zakończeniu postępowania. Czynności te wykonywane są w lokalu organu podatkowego w obecności pracownika tego organu.
Skoro zaś ustawodawca przyznał stronie prawo wglądu w akta postępowania podatkowego, to również przyznał jej uprawnienie do żądania uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy czy wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów.
Dwa wyjątkowe przypadki
Prawo podatnika nie jest jednak nieograniczone, gdyż zgodnie z art. 179 § 1 o.p. prawo strony wglądu do akt nie dotyczy:
- znajdujących się w aktach sprawy dokumentów zawierających informacje niejawne,
- innych dokumentów, które organ podatkowy wyłączył z akt sprawy ze względu na interes publiczny.
Instytucja odmowy udostępnienia dokumentów z akt jest wyjątkiem od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta