Pogotowie kadrowe
Umowy. Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu prowadzi nieodpłatne poradnictwo oraz popularyzuje prawo pracy w ramach kampanii promocyjnej „Zanim podejmiesz pracę". Prezentujemy najciekawsze pytania zgłoszone przez pracodawców i pracowników w ostatnim okresie.
- Pracownik młodociany, zatrudniony na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, po zakończeniu okresu praktycznej nauki zawodu otrzymał od pracodawcy świadectwo pracy. Jest w nim informacja, że umowa wygasła, ponieważ minął podany w niej okres 36 miesięcy. Czy jest to zgodne z prawem pracy?
Nie.
W tej sytuacji zachowanie pracodawcy naruszyło obowiązujące prawo. Z art. 194 i art. 195 kodeksu pracy wynika, że intencją ustawodawcy było, aby więź prawna między pracodawcą a pracownikiem istniała dłużej niż czas trwania samego przygotowania zawodowego (np. 36 miesięcy). Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego powinna co do zasady być umową bezterminową. Od momentu zakończenia przygotowania zawodowego umowa trwa nadal, z tym że dotychczasowa treść więzi prawnej stron kończy swój byt, a współpraca jest kontynuowana w formie zwykłej zarobkowej umowy o pracę.
Nie można tu mówić o wygaśnięciu umowy. Zgodnie bowiem z art. 63 k.p. wygaśnięcie umowy następuje w przypadkach określonych w kodeksie oraz w przepisach szczególnych. Najczęściej dochodzi do tego z powodu śmierci pracownika lub pracodawcy bądź też z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta