Jubileuszówka bez wyrównania
Nagroda za długoletni staż pracy przedawnia się po trzech latach od daty jej wymagalności. Okres ten liczy się od dnia, w którym pracownik osiągnął odpowiedni okres zatrudnienia.
- Pracownik zatrudniony w szkolnictwie wyższym dostarczył 24 kwietnia 2014 r. dokumenty, które zwiększyły jego staż pracy. Jednocześnie zażądał wyrównania nagrody jubileuszowej. Okazało się, że udokumentowany staż zwiększył wymiar nagrody do 150 proc. Ale tę nagrodę powinien otrzymać – gdyby świadectwa doniósł wcześniej – ponad trzy lata temu. Czy należy mu się wyrównanie tego świadczenia? – pyta czytelniczka.
Nie,
ponieważ nagroda jubileuszowa – tak samo jak inne świadczenia ze stosunku pracy – przedawnia się z upływem trzech lat od dnia jej wymagalności. Skoro ten okres minął, prawo do niej przepadło.
Branżowa gratyfikacja
Nagroda jubileuszowa to specyficzny składnik wynagrodzenia, który regulują tzw. branżowe przepisy o wynagradzaniu. Prawo do niej przysługuje m.in. nauczycielom, nauczycielom akademickim, pracownikom samorządowym czy policjantom. To pracownicy zatrudnieni w szeroko pojętym sektorze finansów publicznych. Zdarza się też, że świadczenie za długoletnią pracę wypłacają pracodawcy spoza budżetówki. Jest to jednak ich dobrowolna decyzja.
Głównym atutem tego świadczenia jest fakt, że nagrody jubileuszowe przyznawane nie częściej niż raz na pięć lat są zwolnione ze składek na ZUS. Ten rodzaj bonusu za długoletnią pracę ma z jednej strony gratyfikować długoletni staż, a z drugiej mobilizować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta