Energetyczna opcja dla Polski
Trzeba chociaż spróbować znaleźć rozwiązanie, które pozwoli nam eksploatować gaz łupkowy – mówi Danucie Walewskiej były komisarz ds. rozszerzenia UE.
Rz: Czy wyobrażał pan sobie Unię Europejską właśnie tak jak wygląda dzisiaj?
1 maja 2004 r. był najważniejszy w mojej politycznej karierze. Kiedy flagi w Dublinie były wciągane na maszt, miałem poczucie, że wydarzył się cud. Ale już wtedy byłem realistą. Wiedziałem, że trzeba dużo czasu, aby doszło do prawdziwej integracji nowej i starej Europy. Oczekiwania budowałem na podstawie niemieckich doświadczeń – zjednoczenie Niemiec, na co zostało wydanych mnóstwo pieniędzy, a proces prawdziwego łączenia nie został jeszcze zakończony. W przypadku Polski wszystko poszło o wiele szybciej, niż oczekiwaliśmy. I czuję dumę, kiedy Polska jest wymieniana jako jeden z gospodarczych liderów UE.
Czy byłoby to możliwe, gdybyśmy nie byli w UE?
W żadnym wypadku. Spójrzmy na to, co dzisiaj dzieje się na Ukrainie, jak trudno jest przetrwać krajom, które nie są ani częścią demokracji, ani największego rynku konsumenckiego. A w przypadku Polski też były ogromne obawy, i to po obu stronach, zwłaszcza kiedy rozmawialiśmy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta