Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy wadliwy akt pozostaje w mocy

03 czerwca 2014 | Administracja

Postępowanie | Stwierdzenie nieważności decyzji powoduje przywrócenie stanu obowiązującego przed wydaniem unieważnionego rozstrzygnięcia. Nie zawsze jednak jest to możliwe.

Leszek Jaworski specjalista prawa administracyjnego

Decyzje administracyjne dotknięte najcięższymi wadami są eliminowane z obrotu prawnego w trybie stwierdzenia nieważności. Zastosowanie tej instytucji zależy jednak od charakteru skutków prawnych wywołanych wadliwą decyzją. Można bowiem stwierdzić nieważność tylko wówczas, gdy decyzja nie wywołała skutków nieodwracalnych.

Stwierdzenie naruszenia prawa

Nawet decyzja dotknięta jedną z wad wskazanych w art. 156 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego funkcjonuje w obrocie prawnym, wywołuje skutki prawne i korzysta z domniemania ważności do momentu stwierdzenia jej nieważności przez organ administracji publicznej.

Dopiero ostateczna decyzja stwierdzająca nieważność innej decyzji znosi wszelkie konsekwencje prawne, jakie powstały od dnia doręczenia lub ogłoszenia nieważnego rozstrzygnięcia (por. wyrok WSA w Warszawie z 13 grudnia 2011 r., VII SA/Wa 1895/11). Nie zawsze jednak możliwe jest wyeliminowanie decyzji z mocą od dnia jej wydania (ex tunc). W sytuacjach gdy nie można stwierdzić nieważności decyzji organ wskazuje, że wydana ona została z naruszeniem prawa.

Można stwierdzić nieważność decyzji, tylko gdy nie wywołała ona skutków nieodwracalnych

Podkreślić jednak należy, że stwierdzenie, iż decyzja została wydana z naruszeniem prawa, nie powoduje,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9854

Wydanie: 9854

Spis treści
Zamów abonament