Wyjaśnienia ułatwią wykonywanie czynności przez inspektorów
PROCEDURA. Świadczeniodawca jest obowiązany do przedkładania podmiotowi zobowiązanemu do finansowania świadczeń ze środków publicznych żądanej dokumentacji oraz udzielania informacji i pomocy niezbędnych w związku z kontrolą.
Świadczeniodawca jest zobowiązany udostępnić do wglądu pomieszczenia, sprzęt i dokumenty. Może on składać oświadczenia, które kontroler ma obowiązek przyjąć, jeśli dotyczą przedmiotu kontroli.
Kontrolerzy NFZ ustalają stan faktyczny, zbierając dowody, którymi są dokumenty, zestawienia, analizy, a także ustne i pisemne wyjaśnienia świadczeniodawcy lub jego pracowników. Kontroler może się domagać ustnych lub pisemnych wyjaśnień i informacji od kierownika placówki oraz innych pracowników. W tym celu sporządzane są protokoły np. odebrania wyjaśnień ustnych, oględzin. Powinny one zostać utrwalone przez kontrolera na piśmie i podpisane przez osobę, która je złożyła, oraz kontrolera. Są one załączane do akt kontroli. Akta służą wyłącznie do użytku służbowego, jednak kierownik kontrolowanego podmiotu ma prawo żądać wglądu do nich i sporządzania odpisów na każdym etapie postępowania.
W razie stwierdzenia w toku kontroli nieprawidłowości kontroler jest zobowiązany uzyskać wyjaśnienia na temat okoliczności i przyczyn ich powstania od osób bezpośrednio odpowiedzialnych za ich powstanie lub od kierowników komórek organizacyjnych, w których je stwierdzono. W miarę możliwości warto usuwać skutki nieprawidłowości w trakcie kontroli, co powinno pozytywnie wpływać na oceny w wystąpieniu pokontrolnym.
Ustalenia w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta