Podatek liniowy jest przywilejem. Można go utracić
ROZLICZENIA | Jeżeli osoba, która płaci PIT według jednolitej stawki i dodatkowo jest zatrudniona na umowie o pracę, uzyska w ciągu roku przychód ze świadczenia usług na rzecz dotychczasowego pracodawcy, to utraci prawo do stawki 19 proc.
- Jestem lekarzem. Pracuję na etacie w szpitalu i dodatkowo mam swoją działalność (też lekarską). Z tej działalności rozliczam się liniowo. Od lipca będę musiała przejść na działalność również w szpitalu, bo szpital nie chce mieć lekarzy na etatach. Ponieważ w szpitalu będę pracować na rzecz byłego pracodawcy, to nie mogę do końca roku rozliczać się liniowo. Jak mam się zatem rozliczać? Nie mogę płacić podatku liniowego z dotychczasowej działalności, a według skali rozliczać się z „nowej" działalności którą będę wykonywać na rzecz szpitala – dotychczasowego pracodawcy. Jednocześnie nie mogę chyba w trakcie roku zmienić sposobu rozliczeń i do końca czerwca rozliczać się z działalności liniowo, a od lipca według skali. I jak będę w tym przypadku składać za ten rok (2014 r.) zeznanie roczne? Na jakim formularzu PIT należy je złożyć? – pyta czytelniczka.
Jedną z form opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest opodatkowanie na zasadach ogólnych w formie podatku liniowego, czyli na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT. Wybór opodatkowania w tej formie umożliwia art. 9a ust. 2 ustawy o PIT.
Nie wszystkie osoby fizyczne mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta