Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za windykację zapłaci dłużnik

27 czerwca 2014 | Ekonomia i rynek
– Naszą usługę zaprojektowaliśmy w taki sposób, by z jednej strony była łatwa w użyciu  i wymagała minimum zaangażowania naszych klientów, a z drugiej,  by dawała maksymalną skuteczność działań windykacyjnych – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.
źródło: Rzeczpospolita
– Naszą usługę zaprojektowaliśmy w taki sposób, by z jednej strony była łatwa w użyciu i wymagała minimum zaangażowania naszych klientów, a z drugiej, by dawała maksymalną skuteczność działań windykacyjnych – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.
– Chcemy, aby przedsiębiorcy przestali myśleć o windykacji prowadzonej z pomocą firmy zewnętrznej jako o luksusie dla wybranych – mówi Radosław Koński, dyrektor Departamentu Windykacji Kaczmarski Inkasso. – Teraz, za naszą pracę płaci dłużnik. W przypadku postępowania polubownego do kwoty długu doliczana jest prowizja w wysokości  9 proc. wartości podstawy zadłużenia.
źródło: Rzeczpospolita
– Chcemy, aby przedsiębiorcy przestali myśleć o windykacji prowadzonej z pomocą firmy zewnętrznej jako o luksusie dla wybranych – mówi Radosław Koński, dyrektor Departamentu Windykacji Kaczmarski Inkasso. – Teraz, za naszą pracę płaci dłużnik. W przypadku postępowania polubownego do kwoty długu doliczana jest prowizja w wysokości 9 proc. wartości podstawy zadłużenia.
źródło: Rzeczpospolita

Prawie 85 proc. firm ma mniejsze lub większe problemy z odzyskiwaniem należności, a koszty ponoszone z tego tytułu to 8 proc. wszystkich wydatków. Tylko 25 proc. polskich przedsiębiorstw zleca odzyskanie długów zewnętrznej firmie windykacyjnej.

Ci, którzy sami starają się odzyskać swoje pieniądze, czynią to, ponieważ albo nie chcą ponosić dodatkowych kosztów albo obawiają się popsucia relacji z klientem.

Nic bardziej mylnego. Wzajemne opóźnienia w płaceniu faktur obejmują całe „łańcuchy" połączonych z sobą firm. Ta, która nie otrzymuje zapłaty za wykonaną przez siebie usługę, nie jest w stanie zapłacić podwykonawcom, którzy z kolei stają się dłużnikami innych, współpracujących przedsiębiorstw. Taki problem może dotknąć każdą firmę, niezależnie od jej wielkości. Co gorsza, wielu biznesmenów zaciska zęby i nie przypomina zapominalskiemu kontrahentowi o tym, że czeka na pieniądze. Wręcz przeciwnie. Obawiając się utraty kontrahenta, choćby nawet był nierzetelny, czy też nie chcąc narażać się na koszty windykacji, przedsiębiorcy postanawiają przeczekać i liczą, że kiedyś otrzymają zapłatę.

Jak wynika z badania „Polskie spojrzenie na windykację" przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA w 2013 r., 19,7 proc. właścicieli firm uważa, że windykacja prowadzona przez zewnętrzną firmę jest za droga.  – Oznacza to, że niemal 20 proc. przedsiębiorców nie poznało...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9874

Wydanie: 9874

Spis treści

Nauka

Media planet

Zamów abonament