Zdeponowanie należności w sądzie wyklucza korektę VAT
Firma, która zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego przekazała zapłatę do depozytu sądowego, zapłaciła tym samym za transakcję. W takim przypadku nie stosuje się ulgi na złe długi.
Nasza spółka zawarła z kontrahentem A umowę najmu maszyny, na podstawie której zobowiązana była do płacenia miesięcznego czynszu. Opłaty były regulowane przez firmę na bieżąco. Z uwagi na cesję praw i obowiązków wynikających z tej umowy z kontrahenta A na kontrahenta B, powstał spór co do wierzyciela uprawnionego do przyjęcia świadczenia z tytułu umowny najmu. W związku z tym spółka, na podstawie przepisów kodeksu cywilnego oraz postanowienia sądu, złożyła opłaty z tytułu najmu do depozytu sądowego, o czym poinformowała obu kontrahentów. Czy w takim przypadku usługodawca ma prawo do korekty podatku należnego, a usługobiorca ma obowiązek pomniejszyć podatek naliczony z tytułu nieściągalnych wierzytelności? – pyta czytelnik.
Zasady rozliczenia VAT w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności (ulgi na złe długi) zostały uregulowane w art. 89a i w art. 89b ustawy o VAT (które zostały znowelizowane od 1 stycznia 2013 r.). Pierwszy z tych przepisów odnosi się do korekty podatku należnego przez wierzyciela, natomiast drugi dotyczy nabywcy – dłużnika (i obowiązku skorygowania odliczonego podatku naliczonego).
Wierzyciel może...
Firma może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta