Nieodpłatne poręczenie należy wykazać jako przychód
Uzyskanie obietnicy udzielenia pomocy finansowej w przypadku nieosiągnięcia zysków przez podmiot powiązany jest dla niego nieodpłatnym świadczeniem.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 22 kwietnia 2014 r. (ITPB3/ 423-39/14/PST).
W analizowanej sprawie podatnik (spółka kapitałowa) należący do grupy kapitałowej odnotował straty w następujących po sobie latach podatkowych. Podatnik otrzymał od powiązanej kapitałowo spółki poręczenie. Spółka poręczająca przewidziała gotowość udzielenia podatnikowi pomocy finansowej w przypadku nieosiągnięcia przez niego zysków, które pokryłyby straty z lat poprzednich. Poręczenie udzielone przez spółkę powiązaną nie zostało ujęte przez podatnika jako przychód w zeznaniach podatkowych za lata, w których zostało otrzymane. Podatnik zwrócił się z pytaniem do izby skarbowej, czy wystąpił u niego przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń w związku z otrzymanym poręczeniem. Zdaniem podatnika otrzymane poręczenie nie miało charakteru rzeczywistego świadczenia finansowego i było jedynie zobowiązaniem się poręczyciela do ewentualnego wsparcia finansowego podatnika.
Organ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta