Więcej obietnic niż leków
Testujemy nowe terapie, ale na razie przegrywamy wojnę z rakiem – przyznają lekarze na międzynarodowym spotkaniu onkologów - pisze Piotr Kościelniak z Barcelony.
Na wielkim ekranie pojawia się kolejny slajd ilustrujący skuteczność eksperymentalnej terapii nowotworów. Życie pacjentów z zaawansowaną chorobą udało się przedłużyć o kilkadziesiąt dni.
– To nie są wyniki, które podnoszą nas na duchu – kręci głową dr Jordan Berlin z Vanderbilt-Ingram Cancer Center, specjalista od nowotworów trzustki. To właśnie ta choroba jest zdaniem specjalistów najbardziej niebezpieczna i najtrudniejsza w leczeniu. Nie bez przyczyny walka z nią praktycznie zdominowała barceloński kongres.
Podstępny i zabójczy
– Mówiąc szczerze, rak to coś, co po prostu przychodzi z wiekiem – oświadcza Margaret Tempero z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. – Ale o ile widzimy spadek śmiertelności na najczęściej występujące nowotwory, jak na przykład rak piersi czy płuca u mężczyzn, o tyle rak trzustki pozostaje niepokonany. To naprawdę niebezpieczna choroba.
Zdaniem amerykańskiej badaczki już w 2015 roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta