Od dopłaty na wakacje trzeba czasem potrącić składki
LISTA PŁAC | Świadczenie urlopowe, które jest zwolnione z opłat na rzecz ZUS, mogą wypłacać tylko te firmy, które nie mają funduszu socjalnego. Ale i one muszą pilnować limitów tych świadczeń, zależnych od wymiaru etatu czy rodzaju pracy.
Muszą być jednak zachowane określone warunki. Jeśli pracodawca im uchybi, to i daniny ubezpieczeniowe musi naliczyć.
Podstawę wymiaru składek społecznych oraz zdrowotnej stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników z racji zatrudnienia w stosunku pracy. Tę definicję spełnia też świadczenie urlopowe. Jednak wyjątkiem od zasady oskładkowania wszystkiego co przychodowe do celów fiskalnych jest katalog świadczeń wyłączonych z podstawy wymiaru składek. Pozycją zwolnioną są świadczenia urlopowe wypłacane na mocy art. 3 ust. 4 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 592 ze zm., dalej ustawa o zfśs) do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego określonej w tej ustawie (§ 2 ust. 1 pkt 21 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, DzU nr 161, poz. 1106 ze zm. >patrz ramka).
Robocze i weekendy
Świadczenie urlopowe szef wypłaca każdemu korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Jest to więc jedyna przesłanka otrzymania świadczenia. W tym limicie mieszczą się także dni wolne od zadań dla pracownika oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta