Czy interpretacja ochroni następcę
Zastosowanie się do postanowień zawartych w piśmie wydanym przez organ podatkowy w indywidualnej sprawie nie może szkodzić wnioskodawcy. Nie dotyczy to jednak nabywcy przedsiębiorstwa po przejściu na niego praw poprzednika.
W funkcjonowanie podmiotów gospodarczych wpisane są ciągłe zmiany. Dotyczy to zarówno poszczególnych składników przedsiębiorstwa, jak i własności przedsiębiorstwa jako całości. Jeśli chodzi o te drugie (realizowane na poziomie właścicielskim), to powody zmian w tym obszarze bywają różnorakie. Mogą być one podyktowane motywami osobistymi właścicieli (np. odejście na biznesową emeryturę), aspiracjami konkurentów (wrogie przejęcia), okolicznościami niezależnymi od właściciela (upadłość) czy decyzjami organów administracyjnych (przymusowy podział wskutek decyzji UOKiK). Spółka i jej przedsiębiorstwo są „organizmami żywymi", które funkcjonują w przestrzeni relacji publicznoprawnych. Jest zatem oczywiste, że zmiana właścicielska jest nowym elementem wpływającym na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji pojawia się zatem pytanie o skutki zbycia przedsiębiorstwa dla różnych transakcji, w tym także na gruncie podatkowym.
Podmioty objęte sukcesją
Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych na gruncie prawa podatkowego zostały uregulowane w rozdziale 14 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.). Już sam tytuł rozdziału wskazuje na krąg podmiotów, które w wymienionych w art. 93–106 o.p. sytuacjach objęte są sukcesją prawnopodatkową. Zdarzenia, takie jak fuzje i przejęcia, podziały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta