Pieniądze za zaległy urlop dostaną spadkobiercy
Pracodawca musi wypłacić rodzinie zmarłego pracownika ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, którego nie wykorzystał on przed śmiercią. Nie ma znaczenia, czy zatrudniony złożył wniosek o udzielenie wolnego.
Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 14 czerwca 2014 r. w sprawie Gülay Bollacke przeciwko K+K Klaas & Kock B.V. & Co. KG (C-118/13).
W tej sprawie pracownik był zatrudniony w niemieckiej spółce od 1 sierpnia 1998 r. do 19 listopada 2010 r., czyli do dnia śmierci. W tym czasie zgromadził 140,5 dnia niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. Przez ostatni rok zatrudnienia pracownik był niezdolny do pracy, nie złożył też wniosku o udzielenie zaległego urlopu.
Po śmierci pracownika Gülay Bollacke, jedyna spadkobierczyni zmarłego męża, zwróciła się do pracodawcy o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany przez niego urlop. Pracodawca odmówił wypłaty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta