Przedmiot aportu determinuje skutki podatkowe transakcji
W zależności od tego, czy do spółki zostanie wniesione przedsiębiorstwo, rzecz czy prawo majątkowe, różne będą konsekwencje tego zdarzenia zarówno w CIT (PIT), jak i VAT oraz podatku od czynności cywilnoprawnych.
Wniesienie wkładu niepieniężnego oznacza zasadniczo przeniesienie na spółkę wszelkich praw do przedmiotu aportu, w szczególności prawa własności, jeżeli przysługuje ono wspólnikowi wnoszącemu aport >patrz ramka.
Wyłączone, zwolnione albo obciążone
W praktyce podatnicy wnoszący aporty mogą mieć do czynienia z następującymi zdarzeniami, które wywołują różne skutki na gruncie ustawy o VAT:
- wniesieniem aportem przedsiębiorstwa bądź zorganizowanej części przedsiębiorstwa – korzystające z wyłączenia z opodatkowania na mocy art. 6 ust. 1 ustawy o VAT,
- wniesieniem aportem poszczególnych składników majątku (rzeczy bądź praw majątkowych), które to czynności w zależności od okoliczności faktycznych będą podlegać opodatkowaniu jako dostawa towarów bądź jako świadczenie usług lub będą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania.
Opodatkowanie wniesienia aportu jako dostawy towarów ma miejsce w przypadku, gdy przedmiotem aportu są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, tj. rzeczy oraz ich części oraz wszelkie postacie energii. Natomiast opodatkowanie wniesienia aportu, jako świadczenia usług, ma miejsce wtedy, gdy przedmiotem aportu jest inny niż towar składnik majątku (np. wartość niematerialna i prawna).
Wyłączenie z opodatkowania aportu przedsiębiorstwa bądź zorganizowanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta