Karą za wydanie firmowej gotówki odszkodowanie i wolność
Umowy | Ten, kto otrzymał pieniądze przeznaczone dla pracodawcy z obowiązkiem ich zwrotu lub wyliczenia się, odpowiada za nie według zaostrzonych zasad. Dzięki temu firma ma większe szanse dostać pełne odszkodowanie.
Ryszard Sadlik
Potwierdzenie przez etatowca pobrania określonej kwoty przeznaczonej dla pracodawcy stanowi dowód przyjęcia mienia pracodawcy oraz skutkuje powstaniem obowiązku rozliczenia się z niego. Również pobranie pieniędzy za towar należący do firmy jest równoznaczne z ich powierzeniem pracownikowi odpowiedzialnemu materialnie. Takie przypadki określane są jako wtórne powierzenie mienia. Tak wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 18 grudnia 2001 r. (I PKN 757/00).
Zasady odpowiedzialności materialnej za mienie powierzone regulują art. 124–127 k.p. i istotnie różnią się one od ogólnych podstaw obciążenia pracowników za szkody wyrządzone firmom. Są one znacznie surowsze i dają szefom większe szanse uzyskania pełnego odszkodowania od niesolidnych etatowców. Pracownicy ci odpowiadają bowiem za szkodę powstałą w tym mieniu w pełnej wysokości. Nie stosuje się do nich art. 119 k.p., który ogranicza obciążenie podwładnych do poziomu ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta