Radca nie doliczy klientowi 23 proc. daniny
Radca prawny, który domaga się zwrotu zasądzonych kosztów zastępstwa procesowego od reprezentowanej osoby, traktuje ich kwotę jako wartość brutto. Należność ustalona przez sąd zawiera już daninę.
Czy radca prawny, domagając się od swojego klienta zwrotu zasądzonych kosztów zastępstwa procesowego, może wystawić fakturę, w której ujmie te koszty jako kwotę netto i doliczy do nich 23 proc. VAT? Jeśli tytułem kosztów zastępstwa procesowego sąd przyznał przykładowo 1000 zł, to czy radca prawny może wystawić klientowi fakturę na kwotę 1230 zł brutto, czyli powiększając ją o 230 zł? – pyta czytelniczka.
Aby uniknąć nieporozumień co do prawidłowego ustalenia wysokości wynagrodzenia z tytułu zastępstwa procesowego w sprawach prowadzonych przed sądem, należy w zawartej umowie cywilnoprawnej szczegółowo określić wysokość wynagrodzenia dla pełnomocnika oraz zasady jego ustalania. Jeśli jednak szczegółowo nie określono tego w umowie, to powstaje problem, czy do zwrotu zasądzonych kosztów zastępstwa procesowego należy doliczyć 23...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta