Stan upojenia nie zrywa związku wypadku z pracą
Pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy również wtedy, gdy wprowadzi się w stan nietrzeźwości w czasie odbywania podróży z miejsca wykonywania pracy do bazy pracodawcy. Musi być jednak zdolny do wykonywania czynności związanych z przejazdem (tj. reagować na polecenia dotyczące przejazdu) i tych, które ma wykonać po powrocie do bazy. Wówczas zdarzenie mające miejsce w czasie powrotu można uznać za wypadek przy pracy.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 6 marca 2014 r. (I PK 198/13).
Stan faktyczny
Pracodawca zajmujący się konserwacją zieleni zorganizował grupie pracowników przejazd do miejsca wykonywania pracy. W drodze powrotnej, podczas postoju, zatrudnieni kupili alkohol, który spożywali w trakcie jazdy. Jeden z pracowników zachowywał się agresywnie, wdał się w sprzeczkę z innym etatowcem i wybił tylną szybę w samochodzie. Z niewyjaśnionych przyczyn wypadł z poruszającego się auta na jezdnię i wpadł pod koła innego samochodu, ponosząc śmierć na miejscu. Jego żona wniosła o uznanie tego zdarzenia za wypadek przy pracy. Pracodawca odmówił, więc kobieta odwołała się do sądu.
Rozstrzygnięcie
Sąd I instancji uwzględnił powództwo i uznał zdarzenie za wypadek przy pracy. Doszedł do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta