Czy państwo ma prawo ingerować w tajemnicę dziennikarza
Instrument pozwalający dziennikarzowi na odmowę ujawnienia źródła informacji jest traktowany jako główna gwarancja roli prasy w demokratycznym społeczeństwie – wskazuje adwokat.
Zbigniew Cichoń
Afera podsłuchowa, której negatywnymi bohaterami są minister spraw wewnętrznych Sienkiewicz i prezes NBP Belka, a następnie akcja agentów ABW w redakcji zmierzająca do odebrania dziennikarzowi laptopa dla ewentualnego ustalenia źródła informacji opublikowanych przez „Wprost", wywołała dyskusję i spór włącznie z rozbieżnym zdaniami prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości co do prawa dziennikarza zachowania w tajemnicy źródła informacji i prawa państwa do odebrania laptopa jako nośnika informacji.
Prokurator generalny uznał, że prokurator zlecający ABW odebranie laptopa działał zgodnie z prawem, minister sprawiedliwości ocenił to działanie krytycznie. Powszechna zwłaszcza wśród dziennikarzy jest ocena, że działania prokuratury i ABW naruszyły ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta