Za brak współpracy grożą sankcje
Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy może być przeprowadzana nie tylko w siedzibie przedsiębiorcy, ale także w innych miejscach wykonywania jego zadań oraz w miejscu przechowywania dokumentów finansowych i kadrowych.
Edyta Defańska adwokat w kancelarii Czublun Trębicki
Podczas kontroli inspektorzy PIP ustalają, czy w firmie przestrzegane są przepisy prawa pracy i BHP oraz dotyczące legalności zatrudnienia. Wszelkie ustalenia muszą udokumentować. W praktyce kontrole PIP przeprowadzane są z trzech głównych przyczyn:
∑ skarg obecnych i byłych pracowników, związków zawodowych, społecznych inspektorów pracy lub organizacji pozarządowych
∑ planów pracy PIP – ustalanych przez PIP na okresy roczny i dłuższe
∑ planów długofalowych działań kontrolno-prewencyjnych, np. plan na lata 2013–2015.
Przykład
Janina Kowalska złożyła skargę na swojego pracodawcę w sprawie niewypłacenia jej premii regulaminowej za ostatnie osiem miesięcy. Nie wyraziła zgody na ujawnianie swoich danych pracodawcy. W tym wypadku inspektor poprosi o przekazanie listy aktualnie zatrudnionych pracowników i niedawno zwolnionych, z których wybierze nazwiska pracowników (w tym skarżącej), w stosunku do których sprawdzi prawidłowość wypłaty premii regulaminowej.
Przepisy zabraniają inspektorowi ujawniania nadawcy skargi na przedsiębiorcę. Ujawnienie danych „donosiciela" będzie możliwe, jeżeli skarżący wyrazi zgodę na piśmie na ujawnienie złożenia skargi.
Anonim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta