Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy konfuzja chroni przed zatorami płatniczymi

11 lipca 2014 | Prawo i praktyka | Aleksandra Bembnista

Połączenie długu i wierzytelności w jednej osobie, powodujące wygaśnięcie zobowiązania bez zaspokojenia wierzyciela, nie jest formą uregulowania zobowiązania. Nie pozwala na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów spółki przejmującej wartości wydatków poniesionych przez podmioty przejęte, wyłączonych uprzednio przez nie z tych kosztów na podstawie 
art. 15b ust. 1 lub 2 ustawy o CIT.

Tak uznała Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 4 czerwca 2014 r. (ILPB3/423-122/14-2/PR).

Spółka przejęła dwie spółki z o.o. (dalej: spółki przejęte), wynikiem czego była pełna sukcesja prawna (w tym podatkowa). W momencie przejęcia spółka pełniła rolę wierzyciela, a dłużnikami były spółki przejęte. W wyniku przejęcia doszło do konfuzji i wygaśnięcia zobowiązania. W związku z tym, że w przewidzianych przepisami terminach zobowiązania nie zostały uregulowane, spółki przejęte wyłączyły związane z nimi wydatki z kosztów podatkowych.

Spółka przejmująca zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy konfuzja jest formą uregulowania zobowiązania pozwalającą na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów spółki wartości wydatków poniesionych przez spółki przejęte, wyłączonych przez nie uprzednio z tych kosztów na podstawie art. 15b ust. 1 lub  2 ustawy o CIT.

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że konfuzja prowadzi do wygaśnięcia zobowiązania bez uszczerbku dla majątku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9886

Wydanie: 9886

Spis treści
Zamów abonament