Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Substytuty marihuany to nie farmaceutyki

11 lipca 2014 | Prawo | Katarzyna Nowosielska

zdrowie | Trybunał UE wydał wyrok, który może utrudnić walkę z dopalaczami. Sprzedających te substancje nie można ścigać na podstawie przepisów o lekach.

Wczoraj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu wydał wyrok, w którym stwierdził, że produkty składające się z aromatycznych ziół, m.in. takich jak kannabinoidy syntetyczne, nie są lekami. Dlatego właściwe organy krajowe nie mogą ścigać osób wprowadzających je do obrotu na podstawie restrykcyjnych przepisów o lekach.

Orzeczenie zapadło na kanwie niemieckiej sprawy. Tamtejsze organy ścigania wszczęły postępowania administracyjne wobec osób, które sprzedawały produkty zawierające substancje o nazwie kannabinoidy syntetyczne. Są to aromatyczne zioła działające jak marihuana, ale wytwarzane w laboratorium. Postępowanie prowadzono jednak nie na podstawie ustawy o zwalczaniu środków odurzających, bo jej przepisy nie zakazywały wówczas obrotu kannabinoidami....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9886

Wydanie: 9886

Spis treści
Zamów abonament