Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dowód wystarczy zgłosić, nie trzeba go od razu okazywać

11 lipca 2014 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

W postępowaniu cywilnym przedstawienie dokumentów może nastąpić dopiero na żądanie drugiej strony procesu.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wprowadzona 3 maja 2012 r. miała  się przyczynić przede wszystkim do  skrócenia toczących się latami sporów sądowych, między innymi przez ograniczenie możliwości składania pism procesowych oraz obowiązek składania wniosków dowodowych w pierwszym piśmie procesowym, a więc w pozwie lub odpowiedzi na pozew. Zgodnie z art. 207 § 6 k.p.c. sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w pozwie, odpowiedzi na pozew lub dalszym piśmie przygotowawczym bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności.

Imię, nazwisko i adres

Podstawowymi dowodami w postępowaniu cywilnym są dowody z przesłuchania świadków oraz dowody z dokumentów. Zgłaszając dowód z zeznań świadka, należy wskazać jego imię, nazwisko, a także adres zamieszkania. Nie zawsze, składając pismo procesowe, strona zna dokładne dane świadka, w szczególności jego adres. W takiej sytuacji nie można zwlekać ze złożeniem wniosku dowodowego aż do ustalenia pełnych danych – wniosek należy złożyć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9886

Wydanie: 9886

Spis treści
Zamów abonament