Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz mniej Polaków w kościołach

11 lipca 2014 | Kraj | Tomasz Krzyżak
W uroczystościach kościelnych Polacy uczestniczą tłumnie. Ale w ciągu roku na niedzielnych mszach frekwencja jest niska. Na zdjęciu procesja Bożego Ciała w Przemyślu
autor zdjęcia: Łukasz Solski
źródło: Fotorzepa
W uroczystościach kościelnych Polacy uczestniczą tłumnie. Ale w ciągu roku na niedzielnych mszach frekwencja jest niska. Na zdjęciu procesja Bożego Ciała w Przemyślu
Religijność Polaków
źródło: Rzeczpospolita
Religijność Polaków

religia | Tylko 39 proc. wierzących chodzi w niedzielę na mszę świętą.

Według szacunków Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK), który co roku bada liczbę katolików przychodzących na niedzielne msze św. (nazywa się ich dominicantes) oraz przystępujących do komunii (communicantes), w ciągu dekady w kościołach ubyło ok. 2 mln wiernych. O ile w 2003 r. w cotygodniowych praktykach religijnych uczestniczyło 46 proc. wierzących, o tyle w ubiegłym roku było ich tylko 39,1 proc.

– Po raz pierwszy od ponad 30 lat liczba osób, które przychodzą w niedzielę do kościoła, spadła poniżej 40 proc. – mówi ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK. – Ten niewielki, ale systematyczny spadek obserwujemy, niestety, od początku lat 90.

– Niestety, mamy w Polsce do czynienia z powolną sekularyzacją – mówi „Rz" biskup Wiesław Śmigiel, członek komisji duszpasterskiej episkopatu. – Nie bagatelizujemy tego, szukamy sposobów dotarcia do tych, którzy od Kościoła się oddalili.

Katolickie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9886

Wydanie: 9886

Spis treści
Zamów abonament