Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Młodzi dostaną więcej na mieszkanie

11 lipca 2014 | Ciekawa ekonomia
Jedynie w Poznaniu limit cen kwalifikujący lokale do dopłaty jest ustalony na poziomie zbliżonym do stawek rynkowych.
źródło: Rzeczpospolita
Jedynie w Poznaniu limit cen kwalifikujący lokale do dopłaty jest ustalony na poziomie zbliżonym do stawek rynkowych.

nieruchomości | Osoby mające trójkę lub więcej dzieci od przyszłego roku mogą liczyć na pokrycie 1/4 wydatków na pierwsze lokum, jeżeli wezmą na nie kredyt.

Grażyna Błaszczak

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (MIiR) planuje spore zmiany w programie „Mieszkanie dla młodych". Resort ogłosił wczoraj, że jest to efekt pierwszych wyników programu po pół roku działania.

Dzięki zmianom w pierwszej połowie przyszłego roku – bo raczej jeszcze nie w pierwszych tygodniach – na dopłaty do kredytów zaciąganych na nowe mieszkania mogliby liczyć również ci, którzy kupują lokale od spółdzielni mieszkaniowych. Dziś bowiem tylko deweloperzy mogą uczestniczyć w MdM.

Największą zmianą byłoby jednak podwyższenie wysokości wsparcia dla małżeństw i osób posiadających co najmniej dwójkę dzieci – do 20 proc. wartości mieszkania oraz, w przypadku trójki lub większej liczby dzieci, do 25 proc. (dziś 10 proc. otrzymują rodziny bez dzieci, a 15 proc. – te z przynajmniej jednym dzieckiem).

Znaczącą zmianą może być także – jak określa to MIiR – „rozszerzenie katalogu osób, które mogą przystąpić do kredytu w sytuacji braku przez kupującego wystarczającej zdolności kredytowej". Obecnie nabywca mieszkania, który za mało zarabia, aby się zadłużyć, może „dołączyć" do kredytu jedynie krewnych (zstępnych i wstępnych). Po nowelizacji mogłyby to być obce osoby, które odpowiadałyby za spłatę rat na równi z beneficjentem MdM.

Na straży ceny metra...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9886

Wydanie: 9886

Spis treści
Zamów abonament