Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praca nadliczbowa podniesie pensję za urlop

11 lipca 2014 | Prawo i praktyka | Marek Rotkiewicz

Jeśli przed wakacjami etatowiec spędził w pracy więcej czasu, wynagrodzenie za nadgodziny dobowe uwzględnia się w kwocie, jaką powinien dostać za urlop.

Pracownik otrzymuje stałą miesięczną pensję, nie ma dodatków ani premii. Niekiedy otrzymuje nagrody, ale tylko raz – dwa razy w roku. Poszedł na dwutygodniowy urlop wypoczynkowy. Za ten czas wypłaciliśmy mu takie wynagrodzenie, jakie otrzymuje zazwyczaj. Pracownik zwrócił jednak uwagę, że w poprzednich miesiącach pracował często w nadgodzinach i otrzymał za to wynagrodzenie wraz z dodatkiem. Według niego to też powinno wpływać na pieniądze urlopowe. Czy ma rację? – pyta czytelnik.

Tak.

W wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy należy uwzględnić wynagrodzenie za pracę w dobowych godzinach nadliczbowych z okresu trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownik wykorzystuje urlop. Nie bierzemy zaś pod uwagę nagród otrzymywanych przez etatowca.

Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem jedynie tych składników, które wymienia § 6 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm., dalej rozporządzenie).

Co w wykazie, co poza nim

Nie przytaczając tutaj całej listy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9886

Wydanie: 9886

Spis treści
Zamów abonament