Kłopotliwe obowiązki przy wynajmie aut
Z brzmienia przepisów nie wynika jasno, czy firmy wypożyczające samochody, które chcą mieć prawo do pełnego odliczenia VAT, powinny prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów. Wiele z nich na wszelki wypadek to robi.
Kinga Baran Anna Kucharska
Celem wprowadzenia od 1 kwietnia br. 50-proc. ograniczenia prawa do odliczania VAT od wydatków związanych z używaniem pojazdów samochodowych było zapobieżenie ryzyku omijania przez podatników opodatkowania prywatnego używania samochodów i jednocześnie uproszczenie jego weryfikacji.
Wydaje się, że zamierzony przez ustawodawcę cel został, co do zasady, osiągnięty, w szczególności w odniesieniu do podatników będących osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą oraz firm, w których pracownicy korzystali z samochodów służbowych również dla celów prywatnych.
Niejednoznaczne regulacje...
Niestety, nowelizacja w praktyce okazała się dość kłopotliwa dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie wynajmu samochodów. Z brzmienia przepisów nie wynika bowiem jasno, jakie warunki muszą być spełnione, aby podmioty te miały prawo do pełnego odliczenia VAT w odniesieniu do samochodów oddanych przez nich w najem, bez konieczności prowadzenia uciążliwej ewidencji przebiegu pojazdu.
Pobieżna analiza nowych przepisów (art. 86a ust. 5 pkt 1 lit. c ustawy o VAT w związku z art. 86 ust. 3 pkt 1 lit. a tej ustawy) może prowadzić do konkluzji, że ustawodawca przyznał pełne prawo do odliczenia VAT podmiotom wynajmującym samochody – w odniesieniu do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta