W odpowiedzi profesorowi Balcerowiczowi
Szanowny Panie Profesorze, w „Rz" nr 155(9882) udzielił Pan Agacie Łukaszewicz ważnego wywiadu. Ważnego, choć nie ze wszystkim, co Pan powiedział, mogę się zgodzić.
Na pewno znacząca jest deklaracja, że lepszy wymiar sprawiedliwości jest jednym z dwóch priorytetów założonego przez Pana Forum Obywatelskiego Rozwoju i że Forum przygotowuje kolejne raporty dotyczące tej problematyki. Istotnie, potrzebujemy pełnych i opartych na wiarygodnych źródłach danych, by móc się zastanowić, co jako środowisko sędziów poprawić i co muszą zrobić odpowiedzialni za funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości politycy i urzędnicy. Być może zaangażowanie w tę tematykę znanych i cieszących się autorytetem osób i instytucji przerwie ten ciąg niekonsekwentnych, dokonywanych bez głębszej analizy reform, którym od lat poddawane są sądy. Na pewno potrzebny jest tu nacisk opinii publicznej, by wreszcie ktoś pomyślał o spójnych i przemyślanych zmianach.
Do systemowego spojrzenia w dyskusji o wymiarze sprawiedliwości, którą Pan postuluje, niezbędna jest rzetelna diagnoza wszystkich etapów tego procesu i wyzwolenie się od mitów i półprawd, które narosły przez lata. Stawia Pan tezę, że nasze postępowania są bardzo powolne. Nie wątpię, że można przytoczyć rażące tego przykłady. Nie wątpię, że jest pole...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta