Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pomoc dziecka w biznesie – z papierem czy bez

23 lipca 2014 | Dobra Firma | Anna Abramowska

Niewykluczone, że przy prowadzeniu firmy ZUS uzna za współpracę bezumowne wsparcie członka rodziny. 
Nie zażąda jednak składek od przychodu z pracy ucznia lub studenta przyjętego na zlecenie. Lepiej, żeby taki kontrakt był odpłatny, bo nie podważy go organ rentowy.

Latem wielu biznesmenów doraźnie wspiera rodzina. Przedsiębiorca, który w działalności korzysta z pomocy najbliższych, musi mieć świadomość obowiązków związanych z regulowaniem składek do ZUS. To, czy będzie je płacił, zależy od tego, czy osoby te pracują na umowę o pracę, zlecenie czy bezumownie. Istotna jest również intensywność ich zaangażowania. Przy wyborze formy współpracy z dzieckiem ważne jest też, ile ma ono lat, czy dalej się uczy, czy mieszka z rodzicami.

Wariant 1

Na etacie

Jeśli rodzic zatrudnia pociechę na etacie z minimalnym wynagrodzeniem 1680 zł, nie zaoszczędzi na składkach. Jeśli potomek stale pomaga ojcu czy matce w biznesie, a ponadto prowadzi z nim wspólne gospodarstwo domowe, przy ubezpieczeniach społecznych i zdrowotnym ZUS może go uznać za tzw. osobę współpracującą.

Wtedy składki za nią są dość wysokie. Minimalna podstawa opłat na ubezpieczenia społeczne to równowartość 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a składki zdrowotnej – 75 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9896

Wydanie: 9896

Spis treści
Zamów abonament