Korekta rozstrzygnięcia możliwa, ale w nadzwyczajnym trybie
Skoro określenie wymagań dla zabudowy następuje w decyzji wydanej na podstawie norm prawnych bezwzględnie obowiązujących, tj. wyłączających swobodę ustalania parametrów zabudowy, nie jest dopuszczalne wprowadzenie zmiany dla któregokolwiek z wymagań uzasadnionej wyłącznie interesem inwestora.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 27 maja 2014 r. (II SA/Bk 75/14).
Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego prowadził w stosunku do skarżącego postępowanie administracyjne w sprawie legalności budynku gospodarczego i szklarni, usytuowanych na jego nieruchomości, podczas którego zobowiązał go do przedłożenia aktualnej decyzji o warunkach zabudowy dla tej inwestycji. W wydanej przez prezydenta miasta decyzji o warunkach zabudowy dla budynku gospodarczego i szklarni na podstawie przeprowadzonej analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu określone zostały m.in. szczegółowe wymagania w zakresie ochrony i kształtowania ładu przestrzennego dla każdego z budynków. Określając wymagania w zakresie geometrii dachu w odniesieniu do budynku szklarni, organ ustalił, że szklarnia powinna mieć dach jednospadowy o kierunku kalenicy równoległym do ulicy. Ta decyzja – po rozpoznaniu odwołania właściciela sąsiedniej nieruchomości – została utrzymana w mocy przez samorządowe kolegium odwoławcze (SKO) i stała się ostateczna.
Skarżący złożył w organie I instancji wniosek o zmianę decyzji o ustaleniu warunków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta