Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy spółka musi rozliczyć dochody zagranicznego zakładu

23 lipca 2014 | Prawo i praktyka | Edyta Winnicka
źródło: Rzeczpospolita

Rodzimi przedsiębiorcy coraz aktywniej prowadzą działalność gospodarczą poza Polską. Muszą jednak pamiętać, że niekiedy osiągane w ten sposób zyski mogą podlegać opodatkowaniu w innym kraju.

Edyta Winnicka

Powstanie zagranicznego zakładu (ang. permanent establishment) polskiego rezydenta podatkowego w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną w innym kraju pozwala temu drugiemu krajowi opodatkować dochody polskiego podatnika uzyskiwane za pośrednictwem zakładu (pomimo tego, że nadal pozostaje on polskim rezydentem podatkowym).

Instytucja zakładu zagranicznego została wprowadzona w Modelowej Konwencji OECD, a następnie przeniesiona na grunt polskiego prawa podatkowego (definicja zakładu zagranicznego znajduje się w słowniczkach do ustawy o CIT oraz ustawy o PIT).

Z punktu widzenia polskich przedsiębiorców powstanie zakładu poza granicami Polski jest o tyle istotne, że może powodować obowiązki podatkowe, administracyjne i księgowe w kraju, w którym prowadzona jest zagraniczna działalność gospodarcza.

Zakład zagraniczny jest pojęciem stworzonym wyłącznie na potrzeby międzynarodowego prawa podatkowego. Powstanie zakładu nie musi być związane z prowadzeniem zagranicznej działalności w ramach określonej formy prawnej (np. oddziału). Stwierdzenie istnienia zakładu nie powoduje również powstania nowego bytu prawnego przedsiębiorcy. Pod pojęciem zakładu kryje się zbiór działań podejmowanych przez przedsiębiorcę, które pod pewnymi warunkami mogą przyznawać zagranicznemu państwu prawo do opodatkowania części dochodów osiąganych przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9896

Wydanie: 9896

Spis treści
Zamów abonament