Albo alkohol, albo etat
Pracownika, który przyjdzie do firmy pijany, można zwolnić dyscyplinarnie, nawet jeśli chciał tylko złożyć wniosek o urlop. I nie jest tu konieczne ustalenie stężenia alkoholu w jego krwi.
Szef może zastosować tryb rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, gdy podwładny ciężko naruszył swoje podstawowe obowiązki pracownicze (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.). Skoro zachowanie trzeźwości w miejscu i czasie pracy to podstawowy obowiązek zatrudnionego, to świadczenie służbowych zadań po spożyciu alkoholu stanowi naruszenie przez niego tego obowiązku. W tym stanie pracownik może ponadto stwarzać niebezpieczeństwo dla współpracowników i osób trzecich.
Z godziny na godzinę
W tej sytuacji pracodawca może zatem podjąć decyzję o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia. Okolicznością uwalniającą pracownika od winy nie jest przy tym fakt, że jego pracodawca czy przełożeni wcześniej tolerowali jego stan i nie wywodzili z tego żadnych skutków.
Musi się stawić
Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia jest uzasadnione nie tylko wtedy, gdy pracownik stawi się w firmie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta