Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pięć grzechów restrukturyzacji

23 lipca 2014 | Rzecz o prawie | Feliks Zedler
„Czarny piątek”  w Nowym Jorku,  25 października  1929 r. Wielki Kryzys
źródło: afp/costa lemmage
„Czarny piątek” w Nowym Jorku, 25 października 1929 r. Wielki Kryzys
autor zdjęcia: Bartosz Jankowski
źródło: Fotorzepa

To oczywistość, że rozwiązywanie problemów niewypłacalnych przedsiębiorców w drodze układów 
z wierzycielami jest z gospodarczego i społecznego punktu widzenia korzystniejsze od upadłości likwidacyjnej – pisze profesor.

1. W Polsce układów z wierzycielami jest stosunkowo mało. Ma to poprawić ustawa – Prawo restrukturyzacyjne (dalej: projekt ) przygotowana przez zespół Ministerstwa Sprawiedliwości. Niestety, po jego lekturze nietrudno o refleksję, że zawarte w nim rozwiązania mają wątpliwą wartość. Nie dają podstawy do przyjęcia, że istotnie przyczynią się do zmiany stanu rzeczy, na pewno jednak pogorszą sytuację wierzycieli i zagrożą pewności obrotu gospodarczego.

Projekt zawiera 422 artykuły, z których 383 przeznaczone są na prawo restrukturyzacyjne. Ponadto przewiduje obszerne zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym (ogółem 237) i w 26 innych ustawach. Wprowadza się nową terminonologię, nie zawsze logicznie uzasadnioną. W ramach prawa restrukturyzacyjnego, które ma zapobiegać upadłości, przewiduje się cztery tzw. postępowania restrukturyzacyjne : 1) postępowanie o zatwierdzenie układu, 2) przyspieszone postępowanie układowe, 3) postępowanie układowe i 4) postępowanie sanacyjne. Konstrukcja zarówno przyspieszonego postępowania układowego, jak i postępowania układowego w swej istocie odpowiada zasadniczej strukturze postępowania układowego z 1934 r. W obu dłużnik w zasadzie sam będzie zarządzał swoim majątkiem, pilnowany przez nadzorcę sądowego. Możliwość odebrania mu zarządu będzie ograniczona (art. 248, 276 projektu). Postępowanie zaś o zatwierdzenie układu zbliżone jest do obecnego postępowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9896

Wydanie: 9896

Spis treści
Zamów abonament