Zlecenie nie uchroni powiązanych spółek od zapłaty za nadgodziny
Jeśli pracodawca zleca pracownikowi wykonywanie stale tych samych obowiązków przy jednakowej organizacji pracy i osobie nadzorującej, na podstawie trwających równolegle umowy o pracę i umowy-zlecenia zawartej z innym podmiotem, to więź zlecenia może zostać oceniona jako stosunek pracy z tym pracodawcą.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 1 kwietnia 2014 r. (I PK 241/13).
Stan faktyczny
Pracownik zawarł ze spółką umowę-zlecenie na ochronę obiektu. Podpisał plik takich umów in blanco. Druki zawierały tylko jego dane osobowe, bez wskazania zleceniodawcy.
Dwa miesiące później spółka zawarła z ochroniarzem umowę o pracę. Po rozwiązaniu stosunku pracy okazało się jednak, że jedną z umów-zleceń in blanco spółka uzupełniła o dane spółki powiązanej. Pracownik wykonywał więc równolegle zadania na podstawie dwóch umów – o pracę i zlecenia. Faktycznie ochraniał jednak jeden podmiot. Wykonywał obowiązki w tym samym umundurowaniu, z tym samym identyfikatorem, pobierał broń na rzecz jednego podmiotu, korzystał z jednego pojazdu służbowego i był kontrolowany przez tego samego przełożonego. Godziny przepracowane w ramach normatywnego czasu pracy zaliczano jednak do pracy z etatu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta