Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zmusić do e-protokołów

23 lipca 2014 | Rzecz o prawie | Aneta Łazarska
źródło: materiały prasowe

W dyskusji o nagrywaniu rozpraw ignorowane są uwagi sędziów praktyków. 
Najlepiej słychać głosy zaangażowanych w projekt ekspertów wybiórczo zachwalających jego zalety – pisze sędzia.

Podczas konferencji Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia e-protokół krytykowali sędziowie Sądu Najwyższego i sądów powszechnych oraz zaproszeni specjaliści z dziedziny psychologii, filozofii, ochrony danych osobowych, adwokatury i konstytucjonalizmu. Zaskakują więc pojedyncze wypowiedzi autorów i koordynatorów tego projektu przedstawiających jedynie zalety wprowadzonego rozwiązania.

W dyskusji tej dominuje niestety całkowita negacja opinii większości środowiska sędziowskiego, a licytowanie się osobistym doświadczeniem i głoszenie, że sędziowie obawiają się e-protokołu, bo  obnaża ich nieprzygotowanie do posiedzenia, podważa ich autorytet. SSP Iustitia opracowało anonimową ankietę, którą rozesłało do wszystkich sądów. Na ankietę odpowiedzieli przed wszystkim sędziowie, którzy stosują e-protokół, sędziowie sądów okręgowych w I instancji i sądów apelacyjnych. Wnioski z tych badań można zawrzeć w kilku punktach.

Sprawozdanie w pustej sali

Prawie wszyscy sędziowie byli zdania, że e-protokół utrudnił pracę kameralną sędziego. Wykonują oni przeważającą część swojej pracy poza salą rozpraw. Chodzi tu o zapoznawanie się ze sprawami i przygotowanie do rozpraw. Do tego potrzebna jest znajomość wcześniejszych protokołów. Odsłuchiwanie nagrań w czasie rzeczywistym zajmuje więcej czasu niż odczytanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9896

Wydanie: 9896

Spis treści
Zamów abonament