Proces połączeniowy pozwoli efektywnie rozliczyć stratę
Organy akceptują możliwość ujmowania ujemnego wyniku z poprzednich lat już przy wpłacaniu zaliczek na CIT, a więc począwszy od dowolnego miesiąca w trakcie roku podatkowego.
Część podatników z uwagi na zbyt niską wysokość dochodów podatkowych (lub ich brak) traci możliwość efektywnego rozliczenia strat podatkowych i tym samym traci związane z tym korzyści podatkowe. Można jednak podjąć pewne działania, które pozwolą odliczyć straty w sposób efektywny lub co najmniej zagwarantować perspektywy ich rozliczenia.
Przedmiotem opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych jest co do zasady dochód, czyli dodatnia różnica między przychodami a kosztami ich uzyskania. Gdy ta różnica jest ujemna, tzn. gdy koszty uzyskania przychodów przewyższają wysokość tych przychodów, kwota ta określana jest mianem straty (art. 7 ust. 2 ustawy o CIT).
Przez pięć lat
Zasady rozliczania straty podatkowej z lat ubiegłych reguluje art. 7 ust. 5 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem o wysokość straty poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty.
Czego się nie uwzględnia
Trzeba jednak pamiętać, że przy ustalaniu straty nie uwzględnia się w szczególności:
- przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium RP lub za granicą oraz ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta