Jak wydawać na zbrojenia z korzyścią dla całej gospodarki
Nawet 35 mld euro, które rząd planuje wydać na armię do 2022 r., może stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki. Ale przy spełnieniu pewnych warunków.
Na początku czerwca prezydent Bronisław Komorowski ujawnił plan podwyższenia wydatków na obronność kraju z 1,95 do 2 proc. PKB. To oznacza, że do 2022 r. na zbrojenia Polska przeznaczyć może z budżetu nawet 35 mld euro.
W kontekście wydarzeń na Ukrainie te wydatki nie wymagają dodatkowego uzasadnienia. Niewykluczone jednak, że przy okazji przysłużą się one polskiej gospodarce. Nad tym, czy i pod jakimi warunkami tak się stanie, debatowali uczestnicy panelu „Gry wojenne czy nowa ekonomia? Jak zadbać o wzrost gospodarczy w warunkach zagrożenia".
– W zmieniającej się sytuacji geopolitycznej i wobec stagnacji w europejskiej gospodarce pytanie o rolę sektora zbrojeniowego w napędzaniu wzrostu gospodarczego jest kluczowe – tłumaczył wagę tej debaty Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy Premierze. – Widać, że są kraje, w których dobrze rozwinięty przemysł obronny stymuluje gospodarkę. Może on pobudzać przede wszystkim dwa kluczowe obszary: badania i rozwój oraz eksport – zauważył były premier.
Maciej Sobolewski, ekspert fundacji CASE, podkreślił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta