Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oto plan giełdowej rewolucji w Polsce

04 września 2014 | Ciekawa ekonomia
Leszek Pawłowicz
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Leszek Pawłowicz
Polski Fundusz Rynku Kapitałowego  przejąłby nadzór właścicielski nad GPW i KDPW
źródło: Rzeczpospolita
Polski Fundusz Rynku Kapitałowego przejąłby nadzór właścicielski nad GPW i KDPW

Najatrakcyjniejszym inwestorem strategicznym dla GPW mogłaby być niezależna instytucja publiczna – nowo utworzony Polski Fundusz Rynku Kapitałowego.

Leszek Pawłowicz, Wiesław Rozłucki

Przedstawiamy do rozważenia dwie opcje strategiczne związane z przyszłością polskiego rynku kapitałowego w kontekście niedokończonej prywatyzacji GPW oraz wyzwań wynikających z przedłużającego się kryzysu zaufania na rynkach finansowych.

Depozyt do GPW

Pierwszą opcją strategiczną mogłaby być polityka właścicielska Skarbu Państwa ukierunkowana na zrównoważony, długoterminowy wzrost wartości spółki GPW. Najprościej to osiągnąć w wyniku realizacji strategii wertykalnej, preferującej rozwój instrumentów pochodnych oraz tzw. usługi post-tradingowe – w wyniku włączenia do oferty giełdy dla emitentów i inwestorów działalności depozytowo-rozliczeniowej.

Realizacja strategii wertykalnej, której przykładem jest np. Deutsche Boerse, pozwala osiągnąć wysokie poziomy P/E (czyli wskaźnika cena/zysk) w granicach 21–26 i jest niewątpliwie atrakcyjna dla akcjonariuszy.

W Polsce mogłaby ona oznaczać integrację Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW) z GPW. Mogłoby się to odbyć poprzez wniesienie aportem akcji Skarbu Państwa (33 proc.) tytułem podwyższenia kapitału spółki oraz wykupienie przez giełdę akcji KDPW od NBP. Wycena aportu byłaby równa cenie wykupu pakietu akcji od NBP. Skarb Państwa mógłby zachować jedną akcję KDPW oraz posiadać opcję nabycia Krajowego Depozytu w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9932

Wydanie: 9932

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament