Jak się ustala wartość początkową
W przypadku nabycia składnika majątku trzeba w pierwszej kolejności ustalić, czy będzie on spełniał wymogi pozwalające zaliczyć go do środków trwałych podlegających amortyzacji. Jeśli tak, to koszty będą rozliczane przez odpisy.
- Spółka kupiła od kontrahenta, będącego niemieckim podatnikiem, środek trwały w postaci używanego urządzenia do produkcji folii. Maszynę przyjęto do użytkowania w sierpniu 2014 r. po przetransportowaniu jej z terytorium Niemiec. Za montaż maszyny w Polsce była odpowiedzialna polska spółka (nabywca). W jaki sposób ma ona ustalić wartość początkową środka trwałego? – pyta czytelnik.
Przepisy podatkowe nie przewidują szczególnych regulacji dotyczących nabycia środka trwałego za granicą. Istnieją jednak pewne zasady, które należy uwzględnić przy ustalaniu wartości początkowej tak zakupionego środka trwałego.
Najpierw kwalifikacja
Jeśli nabyty składnik majątku będzie spełniał wymogi pozwalające zakwalifikować go jako środek trwały podlegający amortyzacji, to wtedy koszty poniesione przez podatnika będą rozliczane w kosztach uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne, a nie jednorazowo na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Przesłanki uznania danego składnika majątku za podlegający amortyzacji środek trwały określa art. 16a ust. 1 ustawy o CIT. Zgodnie z jego treścią odpisów amortyzacyjnych można dokonywać m.in. od maszyn, urządzeń i innych przedmiotów, jeżeli:
1.
Stanowią one własność lub współwłasność podatnika.
2.
Zostały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta