Upustów nie można naliczać przez wystawienie dowodu KP
VAT. Dane na fakturach powinny być zgodne z okolicznościami faktycznymi. W przypadku uzyskania rabatu powinna być wystawiona faktura korygująca albo – gdy został on ustalony przed przeprowadzeniem transakcji – pierwotna faktura powinna określać prawidłową kwotę, uwzględniającą udzieloną obniżkę ceny.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 16 lipca 2014 r. (I SA/Sz 1458/13).
Sprawa dotyczyła określenia, czy spółce cywilnej, prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie obrotu olejami paliwowymi, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z części faktur VAT wystawianych przez kontrahentów.
Organ kontroli skarbowej zakwestionował prawidłowość niektórych rozliczeń pomiędzy spółką a kontrahentami. Organ wskazał, że do faktur VAT wystawiane były przez kontrahentów rachunki KP (Kasa Przyjęła – dowody wpłaty) stwierdzające płatności gotówkowe. Kontrolujący ustalił, że płatności gotówkowe pomiędzy spółką a kontrahentami nie były dokonywane, a rachunki KP świadczyły w rzeczywistości o udzielanych przez dostawców upustach cenowych. W konsekwencji organ stwierdził, że od kwot...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta