Nazwę wyznaczą kwalifikacje
WOKANDA | Adiunkt i kustosz to tytuły zawodowe muzealników, a nie stanowiska pracy. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 3 września 2013 r. (I PK 37/13).
Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z 21 listopada 1996 r. o muzeach (DzU z 2012 r., poz. 987, dalej ustawa) pracownicy zatrudnieni w tych placówkach na stanowiskach związanych z ich działalnością podstawową tworzą grupę zawodową muzealników. Zaliczają się do niej: asystent, adiunkt, kustosz oraz kustosz dyplomowany.
W praktyce pojawia się wątpliwość, jak traktować te kategorie. Czy są to stanowiska w rozumieniu prawa pracy, z których zajmowaniem związane jest wykonywanie pracy określonego rodzaju, czy są to tytuły zawodowe odzwierciedlające jedynie poziom posiadanych kwalifikacji? Rozstrzygnięcie ma istotne znaczenie praktyczne. W szczególności gdy pracownikowi przypisuje się określone obowiązki i odpowiedzialność czy wypowiada angaż.
Bez definicji
Wymieniając poszczególne kategorie muzealników, ustawa stwierdza, że są to „stanowiska związane z działalnością podstawową muzeów". Pojęciem „stanowiska" posługuje się też rozporządzenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego z 7 sierpnia 2012 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych uprawniających do zajmowania określonych stanowisk w muzeach oraz sposobu ich stwierdzania (DzU z 2012 r., poz. 937, dalej rozporządzenie). Pojęcia te nie oznaczają jednak stanowisk pracy według prawa pracy.
Działalność podstawowa muzeum to ta określona w jego regulaminie lub statucie, nienastawiona na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta